Halı Yıkama Fabrikası Açma

Halı Yıkama Firması Açmak

Halı Yıkama Firması Açmak Maliyeti – Halı Yıkama Firması Açmak İçin Gerekli Şartlar ve Belgeler

Bir halı yıkama firması açmak, özellikle ülkemiz gibi bir yer için çok karlı bir iş fikridir.

Reklamı iyi yapılmış bir halı yıkama firması ile doğru yerde hızlı büyümek aslında hiç de zor değil. Başarılı bir halı temizleme dükkanı açmak için gerekli tüm adımlara ve yapmanız gerekenlere bu yazımızda yer vereceğiz.

Halı yıkama firmaları genellikle evlerde, işyerlerinde ve ofislerde bulunan halıların düzenli olarak yıkanmasını sağlarlar. Son yıllarda halı yıkama dükkanları da halıların olduğu yerden alınıp temizlendikten sonra tekrar bırakılmasını sağlayan hizmeti veriyor. İyi bir halı yıkama dükkanı açmak için binaların yoğun olduğu bir yerde servis yapılması tavsiye edilir. İş fırsatlarını artırmak için dairelerin yoğun olarak bulunduğu bir alan seçmeniz gerekiyor.

Halı Yıkama Firması Nasıl Çalışır ?

Bir halı yıkama firmasında 2 ana fikri değerlendirebilirsiniz. İlk olarak, işinizin türüne karar vermelisiniz. Halı yıkamacı veya halı yıkama firması fabrikası arasından hangisini açmak istiyorsunuz?

Her köşede bir çok görülen halı yıkama firmaları bir mağaza büyüklüğünde ve genellikle 2-3 kişilik küçük bir sermaye ile kurulabilen firmalardır.

Öte yandan halı yıkama fabrikaları, pek çok şehirde bulunmayan büyük ölçekli firmalardır. Ortalama 600 metrekare kapalı alana sahipler ve bir seferde yaklaşık 8-10 kişi çalıştırıyorlar.

Sermayeye ve iş fırsatlarına dayalı olarak hangi çeşit işletmeye odaklanılacağını değerlendirin.

Halı Yıkama Firması Kurmak İçin Gereken Belgeler Nelerdir ? 2021 

Bir halı yıkama Firmasının açılması genellikle belediyeler için farklı gereksinimlere neden olabilir. Halı yıkama şirketi açabilmek için gereken evraklar şunlardır:

  • Başvuru formunu eksiksiz doldurmak
  • Belediyeden alınacak işyeri açma dilekçesi
  • Nüfus cüzdanınıza ait bir fotokopi
  • Vergi levhanıza ait bir fotokopi
  • Şirket için imza sirküleri
  • Kiracı için; kooperatiften uygunluk belgesi ve kira kontratı
  • Mal sahibi için; tapunuza ait bir fotokopi
  • Kendinize ait 2 adet fotoğraf

Halı yıkama firmaları çevre kirliliğine neden olabileceğinden, izin almadan açılırsa; ağır cezalar alabilir.

Halı Yıkama Makineleri Alınması

Halı yıkama firmaları çeşitli sermaye ve boyutlarda kurulabilir. Elbette sizlere gereken araçlar ve makineler sermayenize göre şekillenecektir. İstanbul da büyük bir firma kurmak başka Kırklareli nde kurmak çok farklı. Kira ücretleri dahi 4-5 kat fazla.

Halı yıkama işi açmak istiyorsanız lakin sermayeniz küçükse süpürge makinesine benzer nitelikte bir makine alarak işe koyulabilirsiniz. Tamamen elle kontrol edilmesi gereken bu makine maksimum uzunlukta halı yıkama süresi sağlayabilir. Toz alma, yıkama, kurutma gibi. Bir makinenin ortalama fiyatı yaklaşık 22 bin liradır.

Otomatik bir halı yıkama makinesi istiyorsanız ve hatta birden fazla halı aynı anda tam otomatik olarak yıkanıyorsa, bir bantlı halı yıkayıcısına ihtiyacınız var. Ürünün ortalama fiyatı 100 bin liradır.

Halı yıkama noktaları genellikle gürültü ve su sorunları nedeniyle şehir merkezinde bulunamamaktadır. Halı yıkama tesisleri genellikle belediyeye özellikle gürültü için bildirilir ve çeşitli yaptırımlara tabi olabilir. Bu nedenle dairelere olabildiğince yakın olmamak faydalı olacaktır. Müşterilerinize halıyı teslim şeklinde ileteceğiniz için bulunduğu konumun çok da bilinmesine gerek yok.

Halı Yıkama Firması Açmak Maliyeti
Halı Yıkama Firması Açmak Maliyeti

Halı Yıkama Firması Açmak Sermaye Kalemleri Nelerdir?

Yüksek kira fiyatı olmayan ve kurutma işlemi için yeterli bir alana sahip bir yer için ortalama en az 150 metrekare çalışma alanı yeterlidir. Ama Büyük bir fabrika için 600 metre kara alan gereklidir.

İşi yapmak için bir makineye ve yıkama malzemeleri ve kurutma rafından başka bir şeye ihtiyaç yoktur. Dışarıda kurutmayacaksanız, ayrıca bir kurutucuya ihtiyacınız olacaktır. Halıları mümkün olan en iyi şekilde temizleyin ve sorunsuz bir şekilde teslim edin.

İşi geliştirmek için en az üç personel ile hizmet verilmesi tavsiye edilir.

Halı temizliği her yönden zordur. Müşteri kazanılması zor olsa da buna karşıt olarak müşterileri kaybetmek de çok kolaydır. Yıkamanız için size 10 halı gönderen bir müşterinin halılarından birinde küçük bir leke kalmışsa, o müşteriyi kaybedersiniz. Bu nedenle işinizi dikkatli yapmamalısınız. Aksi takdirde son dönemlerde ciddi bir rekabetin yaşandığı bu sektörde büyüme şansınız çok zayıf.

Pazar Oluşturma ve Hizmet Bölgesinde Tanıtım Reklam Yapmak

Halı yıkama firmaları için para kazanmanın en etkin yolu pazarlama ve pazar oluşturma işlemidir. Doğru pazarlama çabaları ile hızlı bir şekilde önemli bir  müşteriye ulaşır, gelir artışı elde edebilirsiniz. Yerel bir işletme olarak, tüm yerel medya ve iletişim kanallarından en iyi şekilde yararlanmanız gerekir.

Pazarlama için özellikle yerel gazeteler, radyo, google reklamları  ve televizyon kullanılmalıdır. Ayrıca şehir billboardları bütçeniz dahilinde değerlendirilmelidir. Bunlara ek olarak el ilanları oluşturabilir ve bina girişlerine bırakabilirsiniz. Son olarak sosyal medya araştırması yaparak küçük bütçelerle reklam(Google, facebook, instagram, tanıtım yazısı) verebilirsiniz.

Halı Yıkama Firması Google Ads Reklam Verme Makalemizi inceleyerek reklam verebilirsiniz.

Halı Yıkama Fabrikası Açma
Halı Yıkama Fabrikası Açma

Halı Yıkama İşinden Ne Kadar Kazanabilirsiniz?

Halı yıkama firması açmak karlı bir yatırımdır. Doğru bir pazarlama yöntemiyle yüklü miktarlar kazanabilirsiniz. 5 metrekare Halı ortalama 30 TL‘ye yıkanırsa toplam maliyetiniz 2 TL civarında olacaktır. Bu nedenle yüksek kar ile önemli bir iş hacmi elde etme fırsatını yakalayabilirsiniz.

Halı yıkama işinde para var mı? VAR

Halı yıkama açmak için neler gerekir? 

İşletmecinin 2 adet vesikalık fotoğrafı
Nüfus Cüzdan Fotokopisi
İkametgah Belgesi
Adli Sicil Belgesi
Vergi Levhası
İşletmenin Açılacağı İlin Esnaf Odası Faaliyet Belgesi
İtfaiye Uygunluk Belgesi
İşyeri 60 metrekareden büyükse Güvenlik Kameraları
ASAT İşyeri Açma Ruhsatı Görüş Belgesi.

Halı yıkama Firması işi için ne kadar para gerekli?

Kiralık Bina ortalama aylık 5000 TL

Servis arabaları 2 adet  200 000 TL, Araç kiralayabilirsiniz aylık 2 araç için 10 000 TL

Toz alma, Yıkama ve Kurutma makinesi Toplam 120 bin TL

Halı yıkama şampuan, fırça, sarf malzemeleri 5000 TL

Mobilyalar 5000 TL

Personel maaş, sgk, yemek  2 kişi aylık  12 000 TL

Muhasebeci vergi v.s. 1000 TL aylık

Nakit olarak en az 400 000 TL para gereklidir.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir