Nepal Halısı

Nepal Halısı Hakkında Bilgiler. Halı satış firmalarının bir çoğunda birbirinden güzel renk ve desenlerde Nepal halıları dikkatinizi çekmiştir. Nepal halıları Tibet kültürünün en canlı örneklerinden biridir. Nepal, Orta Asya’da, Hindistan ve Çin Halk Cumhuriyeti arasında bir ülkedir. Dünyanın en yüksek noktası olan Everest bu ülke sınırları içindedir ve başşehri Katmandu’dur.

Nepal yoksul bir ülkedir, dünyanın en fakir ülkeleri arasındadır. Ekonomisi tarıma dayalıdır. Ancak en önemli geçim kaynaklarından biri halıcılıktır. Hammadde ve işçilik bu ülkede çok düşük olduğundan, diğer halı üreten ülkelere göre bu ülkenin halıları çok daha ucuzdur.

Nepal Halısı Özelliği Nedir?

Genel olarak Nepal halıları şu şekilde sınıflandırılıyor:

  • Osmanlı ve Türk motifleri
  • Modernize edilmiş iki ve üç boyutlu desenler
  • Modernize edilmiş çiçek desenleri

Ülkemizde halıcılık yüzyıllar boyunca yapılmaktadır. Ancak son zamanlarda Türk halıları, Güney ve Güneydoğu Asya ülkelerinde üretilmeye başlanmıştır. Hemen hemen ülkemizdeki büyük imalatçıların yüzde 80’i Türk motifli halıları Hindistan, Nepal ve Çin’de üretmektedir. Çünkü bu ülkelerde hammadde ve işçilik maliyeti çok düşüktür. Bu yüzden de Nepal halılarında Osmanlı ve Türk motifleri oldukça öne çıkmaktadır.

Nepal halılarının üretimi ise ülkemizde yapılmamaktadır. Burası daha çok üretim yeri olarak değil, satış yeri olarak tercih edilmektedir.

Nepal Halısı Özellikleri

Nepal halıları, günümüz el dokuma halılarında bile rastlanmayan bir sistemle dokunmaktadır. Kullanılan ipler, Tibet koyunlarının kalın, esnek, uzun ve parlak tüylerinden elde edilmektedir. İpliklere renk verme işlemi ise özel bitkiler kullanılarak yapılmaktadır. Bu yüzden de diğer halı türlerine göre daha canlı ve doğal bir görünüm kazanırlar. Klasik renklerin dışında kamel, krem ve mercan gibi renkler kullanılmaktadır. Nepal halılarının üretiminde, bulunduğu çevreyi daha aydınlık göstermesi için genel olarak açık renkler kullanılır.

Nepal Halısı
Nepal Halısı

Nepal halılarında kullanılan motiferde, ülkenin tarihsel ve bölgesel konumundan kaynaklanan özelliklere ratlanır. Daha çok modernize edilmiş geometrik ve bitkisel motifler görülür. Ancak son dönemde ülkemizden gören taleple Osmanlı desenlerine de sıkça rastlanıyor. Nepal halı motiflerinin bir özelliği de iki ve üç boyutlu dokunuyor olmasıdır. Alışılmışın dışında modern tasarıma sahip bu el dokuma halıları, her tür dekorasyona ve zevke hitap etmektedir.

Nepal Halısı Fiyatları

Metrekare, desen ve kalitesine göre fiyatları değişmektedir. Her mağazada bulamazsınız ve belirli seçkin halı satış noktalarında bulunmaktadır.

Bu özelliklere sahip Nepal halılarının temizlenmesi de elbette uzmanlık gerektirmektedir. Nepal halılarının genelde açık renkli olmaları yüzünden halı temizliği yapılırken hem temizlik yöntemi hem de kullanılan temizlik malzemeleri açısından dikkatli olmak ve doğru teknikler kullanmak gerekiyor. Aksi halde halılarda geri dönüşü olmayan bozulmalar ve renk değişimleri olabilir. Kullanılan temizlik maddelerinin anti bakteriyel ve anti alerjik olması önemlidir. Ayrıca bitkisel olması da önemli bir faktördür.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir