İş Yeri Halı Yıkama

İş Yeri Halı Yıkama

İş Yeri Halı Yıkama Nedir ?

İş yerlerinde, yönetici odaları, bekleme salonları ve çeşitli alanlarda kullanılan halıların temizliği uzmanlık gerektiren bir iştir. Bu halılar evlerdeki halılara göre çok daha fazla tozlanma ve kirlenme riski taşımaktadır. Tozların ve kirlenmenin en kötü sonucu ise, çok sayıda bakteri ve miktop barındıracak olmalarıdır. Bu da insan sağlığı açısından ciddi bir tehlikedir. Özellikle nefes darlığı ve alerjik astım gibi rahatsızlıkların başlaması ve büyümesi bunun sonucudur.

İş yerlerinde halının üzerinden bulunan toz ve kir, ayakkabıların bastığı noktalarda halının çok daha derinlerine işlemektedir ve ciddi anlamda uzman bir ekip ve profesyonel bir çalışma ile bu halılar temizlenmedikçe de orada kalmaktadır.

Genel olarak iş yerleri halılarının yılda en az iki kere yıkanması önerilmektedir. Halı yıkama işlemi uzman bir kadroyla yapılması gerekir, çünkü halıların özellikleri birbirinden farklı olacağı için, her halıya uygulanacak yöntem ve kullanılacak temizlik malzemesi de farklı olacaktır. Halıların üzerindeki kir ve lekelere yapılacak müdahaleler yine halının yapısal özelliklerine göre farklı olacaktır.

Belki küçük bir nokta ama temizlik firmasının halı temizleme işlemleri sırasında iş yerinin fiziki yapısını bozmadan ve ofis donanımına zarar vermeden temizlik hizmeti vermesi de önemli bir konudur.

İş yeri halı yıkama neden farklıdır?

İş yerlerindeki halılar, bir halı temizlik firmasının tesislerine götürülecek boyutta ve miktarda olamayacağı için çoğu zaman yerinde temizlenmesi gerekmektedir. Bu da normal halıların tesislerde yıkanmasına göre, daha farklı yıkama ve kurutma tekniklerinin kullanılmasını gerektirmektedir.

İş Yeri Halı Yıkama
İş Yeri Halı Yıkama

Bu halıların yıkanmasında özel üretilmiş makineler kullanılması ve farklı özellikleri olan, anti bakteriyel ve anti allerjik halı yıkama şampuanları kullanılmalıdır.

Ama daha önemlisi halı yıkama işlemi bitikten sonra halıların üzerinde kalacak su ve şampuan maddelerinin çok yüksek devirli makinelerle çekilmesi ve halıda kalan nemin kısa sürede kurutulması gerekmektedir.
İşinin ehli olmayan temizleyiciler tarafından yıkanan halılar, hem ofis çalışanları hem de halıların fiziksel özellikleri bakımından mutlaka kısa sürede sorun yaratacaktır.

İş yeri halıları yerinde yıkanırken, temizlik firmasının kendi tesislerinde yıkanırmış gibi aynı aşamalardan geçirilmektedir. Önce halılar, üzerindeki toz, kum ve yabancı maddelerden arındırılır. Sonra özel makineler ve şamupanlarla halılar yıkanır. Halılar köpük ayarlı özel temizlik maddesi ile fırçalanır ve kirlerin çözülmesi sağlanır. Bu noktada mikro organizmalara karşı etkili şampuanlar kullanılır. Sonra üzerindeki su ve şampuan yine özel makinelerle çekilir ve halı vakumlanır. Bu aşamada yüksek devirli makineler kullanılır. Sanayi tipi ıslak kuru vakumlama makineleri kullanılır. Halıda su ve nem kalması zamanla koku yaymasına neden olur. Son aşamada özel makinelerle halının havı alınır çalışma sonlandırılır.

Bütün bu çalışmalar hafta sonu veya tatil günlerinde yapılır ya da akşam mesai bitiminden başlayarak sabaha kadar tamamlanır.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir