Hav Yüksekliği Nedir?

Hav Yüksekliği Nedir? Hav Halı için Neden Önemlidir?

Halı satın alırken renkleri, deseni, metrekaresi, odaya uyumu ve kalitesi tabi ki ilk bakılan özelliklerdir. Halını yerden yüksekliği dikkate alan pek olmaz. Hav yüksekliği de konfor, kullanım kolaylığı gibi etkilerinden dolayı ister istemez satın alma kararında belirleyici olmaktadır. Cetvel ile ölçülür. Alt Havı ve üst Havı olarak ölçülür.

Halı Hav Yüksekliği Nedir?

Kısaca tanımlarsak hav yüksekliği, halınızın yerden yüksekliğidir. Hav, halınızın yüzeyinde gördüğünüz ipler, tüyler, hav yüksekliği ise, bu iplerin yüksekliğini ifade etmektedir. İplik, halının ana hammadde girişlerinden en büyüğüdür. Çünkü halı iplikten yapılmaktadır. Sırtında atkı olarak jüt ya da pamuk kullanılırken çözgü olarak ta pamuk ya da polyester kullanılmaktadır. Halı yüzeyini oluşturan ve gözle gördüğümüz kısma hav denir.

Halılar hav yüksekliğine 3 e ayrılır;

Kısa tüylü halı (6 mm ve aşağısı)

Orta tüylü halı (6 mm – 12 mm arası)

Uzun tüylü halı (12 mm ve üstü)

Halı Hav Yüksekliği NedirHalı Hav Yüksekliği Nedir
Halı Hav Yüksekliği Nedir

Düşük Hav Yüksekliğine Sahip Halılar

Kısa tüylü halılar özellikle daha sıkı bir örgüye ve daha pürüzsüz bir yüzeye sahiptir. Kısa havlı halıların en önemli avantajı dayanıklılıktır, bir diğeri ise temizliğinin pratik oluşudur. Bu tarz halıların içerisine kir, leke, evcil hayvan tüyleri vb daha zor tesir edeceği için temizliği çok daha kolaydır. Bu halılar aynı zamanda daha hafif olduğundan kullanım ve taşıma  kolaylığı  da sağlar.

Kısa havlı halıların dezavantajı ise kullanıcıyı verdiği duygulardır. Bu çeşit halılar yüksek havlı ürünler kadar yumuşak değillerdir. Özellikle çıplak ayak tabanı ile  basıldığında kaba bir his verdiği için kullanıcılar tarafından daha az tercih edilmektedir. Dayanıklılığı ve sert hissiyatından dolayı ayakkabı ile kullanılan ofis, ev, villa, sahne  vb ortamlarda sıklıkla tercih edilir.

Orta Hav Yüksekliğine Sahip Halılar

Orta tüylü halılar ise adından da anlaşılabildiği gibi kısa ve uzun tüylü halıların kullanım kolaylığı, temizlik ve konfor gibi artılarını dengeleyerek barındırır. Bu sebeple kullanıcılar tarafından çok tercih edilir. Halınız hem yumuşak hem de kolay temizlenir olsun istiyorsanız 6 mm – 12 mm arası hav yüksekliği olan bir halı modeli seçebilirsiniz.

Uzun Hav Yüksekliğine Sahip Halılar

Halıdaki önceliği konfor, rahatlık  olan kullanıcılar için uzun tüylü halılar uygun tercih olabilir. Bu tip halıları tercih ederken temizliğinin kolay olmayacağıdır.  Halıların ağırlığından dolayı pratik bir kullanım sunmayacağını unutmamak gereklidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir