Halıdan Çay Lekesi Nasıl Çıkar Çıkarılır ?

Halıdan Çay Lekesi Nasıl Çıkar Çıkarılır ? Temizlik imadan gelir, özellikle temizlikle uğraşan hanımlar bazı lekeleri çıkarmakta zorluk çekerler. Halınıza veya koltuğunuza çay döküldüyse, kurumadan temizlemeniz gerekmektedir.

Koltuk ve halı lekelerine müdahale etmeden kuru temizleme ve halı yıkama fabrikalarında yıkatabilirsiniz. Lakin ben evde ilk müdaheleyi yapayım sonra yıkamaya veririm diyorsanız aşağıda bir kaç önerimiz var.

Halıdan Çay Lekesi Nasıl Çıkar Çıkarılır ?

Çay Lekesi Nasıl Çıkarılır?

Çay lekelerini en kısa sürede pamuk ve limon kolonyası ile çıkarmak mümkündür. Kumaşların ve halının üzerindeki çay lekesi olmuş bölgeyi ovalayıp çitilemeyin. Leke olan bölgenin altına bir parça pamuk koyunuz. Üstüne limon kolonyası dökün ve ardandan ılık su ile durulayınız.

Çay lekesini temizlerken mutlaka temiz bir bez ve beyaz kağıt havlu kullanın ki desen ve renkler akmasın. Temizleme esnasında az lekeli kısımlardan başlayarak daha sonrasında çok lekeli noktaya doğru silme işlemini gerçekleştirin bu sayede lekenin büyümesini engel olmuş olursunuz.

Başka bir yöntem ise hiç zaman kaybetmeden lekeli bölgeyi sıcak su ile yıkamak olacaktır.  Yukarıda belirttiğim gibi kesinlikle lekeli bölgeyi ovalayıp çitilemeyiniz.

Halıdaki Çay Lekesi Nasıl Çıkar?

Herhangi bir çay dökülmesi durumunda yapılması gereken ilk iş sıvının fazlasını kağıt havlu veya emici bir bez kullanarak mümkün olduğunca emdirmektir. Böylece lekenin daha derine işlemesi engellenecektir. Özellikle çay lekesi söz konusu olduğunda hızlı hareket etmeniz gerekir. Çay lekesi için yapılacak ilk müdahale sırasında lekeyi kuvvet uygulayarak silmeyin veya çitilemeyin.  Bu uğraşı kumaşın dokusunda kalıcı zarara veya değişikliğe neden olabilir.

Ayrıca lekenin halı veya koltuğun derinine işlemesine neden olduğunuzda, çay lekesi kaybolmuş gibi görünse dahi bir süre sonra lekenin tekrar ortaya çıkması mümkündür. Çayın fazlasını emdirdikten sonra, ağartıcı içermeyen toz deterjanı ve ılık suyla bir karışım hazırlanmalıdır. Bu karışımı, bir bez veya kağıt havluya emdirdikten sonra bez veya kağıt havluyu halı veya koltuktaki çay lekesi üzerinde basınçla tamponlayın (ovalamadan bastırarak) ve çay lekesinin bez tarafından emilmesini sağlayın. Daha sonra mümkün olan en az temiz ve ılık su ile halıyı durulayın ve kalan nemi kuru ve temiz bir beyaz bezle tamponlayarak alın.

Halıdan Çay Lekesi Nasıl Çıkar Çıkarılır
Halıdan Çay Lekesi Nasıl Çıkar Çıkarılır

Halıdan Çay Lekesi Çıkarma – Daha Zor Lekeler İçin

Yukarıdaki işlem sonucunda çay lekesi halıdan çıkmazsa, 1 su bardağına yaklaşık 2/5 oranında sirke koyun ve bardaktaki boş kalan kısmı suyla doldurun. Sıvıyı emdirmiş olduğunuz temiz ve beyaz bir kağıt havlu veya bez parçasıyla tamponlayarak halı veya koltuktaki çay lekesine sürün. Daha sonra mümkün olan en az temiz ve ılık su ile halıyı durulayın ve kalan nemi kuru ve temiz bir beyaz bezle tamponlayarak alın.

Sizlerin farklı ve denediğiniz yöntemler varsa yorum yapın ekleyelim.

Çay lekesi nasıl çıkar, Çay lekesini ne Çıkarır, Çay ve Kahve lekesi, çay lekesi neyle çıkar, çay lekesi nasıl çıkarılır ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir