Evde Elde Halı Yıkarken Hangi Deterjan Kullanılır

Halı Yıkarken Hangi Deterjan Kullanılır?

Evde Elde Halı yıkamak için kullanılacak pek çok deterjan vardır. Ancak halı temizliğinde kullanılacak en iyi deterjan, arap sabunudur. Arap sabunu, hem iyi köpürür hem de lekelerin daha çabuk çıkmasına yardımcı olur. Halı yıkarken kullanılacak fırça çok eski ve kılları çok sert olmamalıdır. Halı Yıkarken Hangi Deterjan Kullanılır?

Bu tarz halılar için de en iyi seçim arap sabunudur. Bunun dışındaki halılar içinde en iyi ve zararsız seçim arap sabunu olmakla birlikte Vanish Kosla Halı ve Powermax halı şampuanları da en çok tercih edilen deterjanlardır.

Halılar ve Yolluklar evimizi ısıtan ve güzel gösteren en önemli parçalar olmasıdır.  Kire en çok maruz kalan parçalardır. Kirlere çeşitli yöntemlerle müdahalede bulunuyor olsak da çoğu zaman bu yöntemler yetersiz kalabilir ve halıları yıkamak zorunda kalabiliriz. Bu durumda yeri olanlar halısını evinde kendi elleriyle yıkar, yeri olmayanlar ise halı yıkama şirketlerini araştırmaya başlar.

Eğer ki siz de halınızı kendiniz yıkamayı tercih edenlerdenseniz halı yıkarken dikkat etmeniz gereken birkaç noktayı hatırlatmak isteriz.

Halı temizliğinde yıkanmasında dikkat ederek hem iyi bir temizleme sağlayabilir hem de halınızın kullanım ömrünü uzatabilirsiniz. İşte halı yıkarken dikkat etmeniz gereken 7 önemli başlık.

Evde Elde Halı Yıkarken Hangi Deterjan Kullanılır?

1. Önce Halıyı Süpürün ve Dövün

Halıyı yıkamaya başlamadan önce mutlaka tersini ve yüzünü süpürün ya da bir yerden sarkıtıp iyice dövün. Bu işlemler sayesinde halı lifleri havalanacak, tozlar kalkacak ve yıkama işlemi hızlanacaktır..

2. Deterjan İyi Seçin Kaliteli Olmalıdır

Halı yıkama konusunda en önemli detaylardan biri doğru bir deterjan ya da şampuan seçimidir. Halının tüylerine, boyasına ve dokusuna zarar vermemek için mutlaka saf sabun ya da Arap sabunu tercih etmekte fayda vardır.

3. Fırça Seçimine Dikkat Edin

Halının iyi temizlenmesi için en sert fırçanın doğru bir karar olacağını düşünüyor olabilirsiniz; ancak sert kıllı fırçalar halının liflerinin büyük ölçüde zarar görmesine neden olmaktadır. Sert kıllı fırçalar yerine yumuşak kıllı fırçalar seçerek halınızı ilk günkü kadar iyi saklamak mümkün olacaktır. Eğer halının saçakları varsa bunlar asla fırça ile yıkanmamalıdır. Bunun yerine bulaşık süngeri ile temizlenmelidir. Halının saçakları beyaz renkte ise üzerlerine çamaşır suyu dökülmelidir.

4. Halının Alt Yüzeyini de Yıkayın

Halı yıkarken genel olarak yapılan hatalardan biri, halının sadece dış yüzeyini yıkamaktır. Oysa birçok leke, kir ve bakteri halının alt yüzeyine nüfuz edip koku ve tehlike yaratmaktadır. Bu nedenle halının üst yüzeyini yıkadıktan sonra mutlaka alt yüzeyini de güzelce fırçalamayı ihmal etmeyin.

Evde Elde Halı Yıkarken Hangi Deterjan Kullanılır
Evde Elde Halı Yıkarken Hangi Deterjan KullanılırEvde Elde Halı Yıkarken Hangi Deterjan Kullanılır

5. Ağartıcı Kullanmayın

Halınızın derinlemesine temizlenmesini istediğiniz için ek bir yardımcı olarak ağartıcılara yönelmeyiniz. Lakin bu ürünlerin telafi edilemeyecek sonuçlara yol açabileceğini unutmamanız gerekmektedir.

6. Halıyı Kilimi İyi Durulayın

Halınızı nasıl yıkadığınız kadar nasıl duruladığınız da son derece önemlidir. Halı tüylerinin zarar görüp özelliklerini kaybetmemesi için halıda kalan deterjanın iyi bir şekilde temizlenmesi gerekir. Bu nedenle halınızı bol su ile deterjan kalıntısı bırakmayana kadar iyice durulamayı ihmal etmeyin. Halı bol su ile köpüklü kalmayacak şekilde durulanmalıdır. Halı yıkarken en çok zorlanılan durumlardan biri durulama aşamasıdır. Halı iyi durulanmadığında tüyleri birine yapışarak çürümeye başlar. Bu nedenle yıkanan halı iyi durulanmalıdır.

7. Halıyı Kuruturken Dikkat Edin

Halınızı hızlı kurutup hemen kullanamaya başlamak isteseniz de biraz sabırlı davranmakta fayda var; çünkü çabuk kuruması için direkt olarak güneş altına bıraktığınız halı güneş ışınlarının etkisi ile zarara uğrayacaktır. Bunun için ıslak halınızı çok güneş görmeyen ancak havadar bir yere bırakmalısınız. Halı tamamen durulandığında en az 4-5 gün kurumaya bırakılmalıdır.

Evde halı nasıl yıkanır Kadınlar Kulübü, Balkonda halı yıkamak , Evde yıkanan halı neden sararır. Halı yıkamacıların kullandığı deterjanlar şampuanlar markaları ? Evde beyaz halı nasıl yıkanır, Şagi halı hangi deterjanla yıkanır ? Arap sabunu ile halı yıkama yapılır ? Küvette halı yıkama yapılır mı ?

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir