Halı Toz Alma Makineleri

Halı Toz Alma Makineleri

Halı Toz Alma Makineleri. Halı yıkama işlemlerine başlamadan önceki en önemli aşama halı toz alma işlemidir. Toz alma makinaları, yıkama öncesinde halıları tozlarından temizlemek ve havalandırarak yıkanma sırasında derinlemesine temizlik sağlamak için kullanılmaktadır. Aynı zamanda bu makineler, halılar halı sıkma makinasından geçirildikten ya da kurutma makinalarında kurutulduktan sonra da halı üzerindeki havları temizlemek amacı ile kullanılmaktadır.

Endüstriyel halı çırpıcı süpürge ismi de verilen halı toz alma makineleri, halı yıkanmadan önce hav aralarında bulunan ev akarları, iplik kırıkları, istenmeyen toz, kum ve yabancı maddeleri ve bunlar gibi katı halı kirlerini hızlı bir şekilde halıdan uzaklaştıran ve vakumlayan makinelerdir. Bu makineler, toz alma ve çırpma fonksiyonlarını birlikte görmektedir.

Halı toz alma makineleri bu sayede, halıların çok kirli olması halinde, en az yüzde 50’nin üzerinde yıkama işlemini hızlandırabilir. Bu da aynı oranda sarf malzemelerinden tasarruf etmek demektir.

Toz alma makinasından geçirilmeden yıkanan halılar aslında hiçbir şekilde temizlenmiş sayılmaz. Çünkü, halıların tüyleri arasına yerleşmiş olan toz, kum ve benzeri maddeler su ile temas ettiği anda çamur haline dönüşür ve ilmek aralarına işler. Yıkama sırasında bunların temizlenmesi çok daha güçleşir.

Halılar makineye ters yüzeyinden konulur ve arka yüzeyinde dakikada 1200 vuruş, ön yüzeyinden dakikada 600 vuruş yaparak halı titreştirilir. Makinenin yüksek emiş gücü olan toz emme ünitesi de, güçlü bir hava akımı yaratarak, paslanmaz çırpıcının kaldırdığı tozları toz torbasına aktarır. Uçuşan tozlar vakumlanır ve toz kabini içine hapsolunur. Bu şekilde halının yüzeyi yıkanmaya hazır hale gelmiş olur. Bundan sonraki yıkama aşaması daha kolay ve hızlı olur.

Halı toz alma makinaları genel olarak konveyör bant sistemi ile çalışırlar. Makinenin ön kısmından ters bir şekilde giren halılar, arka kısmından titreştirilmiş, dalgalandırılmış ve tozu vakumlanmış bir şekilde çıkar. Bu tip makineler genelde 8 saatlik bir çalışma sonucunda 2000 metrekare halıyı çırpıp tozunu alabilir.

Halı Toz Alma Makineleri
Halı Toz Alma Makineleri

Çırpma işlemi, halıya zarar vermeden tokaçlama şeklinde yapılır ve halı makineden çıktığında halının tozu, tüyü en az yüzde 90 oranında dökülmüş olur. Bu şekilde halı yıkama işleminden daha etkili ve kaliteli sonuç alınır.

Halı toz alma makinaları, band genişliğine bağlı olarak farklı boylarda ve farklı özelliklerde üretilmektedir.

Otomatik bir halı çırpma ve toz alma makinesinin özellikleri ise ortalama şu şekildedir: dakikada 8 metrekare çırpma kapasitesi, 1,5 kw yüksek vakum gücü, dakikada 900 devir çarpma gücü ve dakikada 900 devir rulo fırça ile tarama gücü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir