Halı Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Halı Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Halı seçerken dikkat etmeniz gerekenler püf noktaları. İnsanlık tarihi kadar eski bir geçmişi bulunan hatta Osmanlı-Türk sosyo-kültürel yapısında hatırı sayılır bir yeri olan  halı,  mekanlarda ısı ve  ses yalıtımı sağlayan işlevlerinin yanında  dekoratif bir öneme de sahiptir. Mekanların dekorasyonunda doğru seçilmiş bir halı,   ortamın tüm havasını değiştirir, renkleriyle mekanı daha yaşanabilir, neşeli ve sevimli hale getirerek, dar odaların geniş ve ferah görünmesini dahi sağlayabilir.

Peki doğru halı nasıl olmalıdır? Halı seçiminde nelere dikkat edilmelidir?

Halı Seçerken Mobilyaların Rengi Önemlidir?

Bir odaya halı seçerken en önemli kıstas mobilyalarınızın rengidir. Halı, mobilyalarınızın rengine uygun olmalı ya da mobilyaların hakim olduğu renk konseptini tamamlamalıdır. Desenli mobilyalarda desenler içinde çok az kullanılmış olan bir renk seçilerek, bu renkte düz bir halı seçilebilir. Düz renk mobilyanın kullanıldığı bir odada mobilya renginin tonlarını taşıyan desenli bir halı kullanmak mantıklı olacaktır.

Bunun yanında odada açık renk hakimiyeti varsa, koyu rengin hakim olduğu bir halı dekorasyonun açık-koyu dengesini sağlayarak göze daha hoş görünecektir. Aynı şekilde koyu mobilyalar ve koyu bir dekorasyon için açık, az desenli ya da düz bir halı seçilmelidir.

Halının Boyutuna Dikkat Edilmelidir.

Halının boyu mobilyaların odada kapladığı yer ve odanın boş alanları ile tutarlı olmalıdır. Halının boyu seçilirken, odada mobilyalar arasında boşluklar kalmalı, bu boşluklar rahatsız edici derecede geniş tutulmamalıdır. Tam tersine halı, boşluk kalmayacak şekilde, mobilyaların altını da kaplayarak, odaya bir beden büyük de gelmemelidir!

Çok geniş odalar için odanın boş alanlarını kapatacak tarzda bir ya da birkaç halı kullanılmalıdır. Geniş bir odada küçük bir halı sırıtarak, odanın görünümünü bozabilir.

Birkaç Halının Kullanılması Durumunda Halılar Birbiri ile Uyumlu Olmalıdır

Geniş salonlarda yemek yeme mekanı ile oturma takımında ayrı halılar kullanılabilmektedir. Bu durumda genellikle birbiriyle aynı halılar seçilmektedir. Halıların aynı olması gerekmemektedir ancak renkleri birbiri ile uyumlu olmalıdır. Hatta bu tür durumlarda renk ya da desen olarak uyumlu, birbirini tamamlayan halılar odanın havasını oldukça etkilemektedir.

Bir Mekanda En Son Halı Alınmalıdır

Oda dekorasyonunda halı en son alınmalıdır. Mobilyaları, perdeleri ile tüm dekoratif öğeler tamamlandıktan sonra halı seçilmelidir. Unutulmaması gereken noktalardan birisi de bir halının salon sehpasında duran dekoratif bir mobilya ile dahi uyumsuzluk yaratabileceğidir.

Halının Desenleri Göz Yormamalıdır

Özellikle salonlarda ya da oturma odalarında kullanılacak olan halıların desenler, çok karışık, asimetrik, göz yorucu tarzda ve renkte olmamalı ayrıca çok koyu bir ton içeren tek renk halılar tercih edilmemelidir. Bu tür halılar, mekanı boğar ve oturanlarda sıkıntı yaratır.

Halı Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler
Halı Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Kilim Halı Seçerken Mobilyaların Rengi Önemlidir?

Bir Dışavurum Aracı Olarak Kilim. ‘Sevdiğine sözü olan bir kilim dokur. Kilimin dilinden ancak anlayan okur’ diyor , sözlerini ve müziğini Fatih KISAPARMAK’ ın yaptığı bir türkümüz. Tam da böyledir işte kilim… Dilini okumayı bilenler için başlı başına bir anlatım sanatıdır.

Solmayan kök boyası ile oldukça zahmetli bir yapım aşamasından geçen kilim, rasgele motifler kullanılarak ortay çıkmaz. Kilimi dokuyan, aynı zamanda ona bir ruh verir; içsel dünyasını yansıtır motiflere; arzularını, hayallerini, özlemlerini, sevgisini, kırgınlığını, sitemlerini… Bu yüzden kilimlerde işlenen her motifin bir anlamı vardır. Çok sayıda bilimsel araştırmaya, yüksek lisans ya da doktora çalışmalarına da konu olan bu durum çoğu platformda ‘kilimlerin gizemli dili’ olarak geçer.

Bir Dışavurum Aracı Olarak Kilim

Peki nasıl bir dildir bu? Neler anlatır bize kilim?

Marifetli ellerden çıkmış el emeği göz nuru kilimler, konularını daha çok dini inançlardan, kültürel öğelerden, sosyal yaşamın içinden, psikolojik ve olumlu duygulardan, bazen de tamamen onu dokuyanın içsel yaşantılarından alırlar. Kilimlerde sıklıkla rastladığımız bazı motiflerin  anlamlarını öğrendiğinizde, bu sanat eserlerine daha farklı bakacağınızı düşünüyorum.

‘Aşkı Dokudum Kilime’

Ayıptır günahtır diye. Kilit vurdular dillime. Aşkı Dokudum Kilime. Anlıyor musun?

Tipik Anadolu kültüründe kilimle ilgili birçok hikaye vardır. Hikayelerin merkezinde genellikle başta aşk olmak üzere anlatılamayan, söylenemeyen yoğun duygular vardır. Bu öykülerden de anlaşılır ki iki kişinin arasında, sınırları onlar tarafından çizilmiş bir başka dünya gibi yaşayanlar, aşklarını kilime dokur. Bunun yanında genç bekar kızlar, evlilik arzularını da sessiz bir dille, kilimle anlatır.

Bukağı: Kilim motiflerinde bukağı, aşkta birlikteliğin devamına yönelik isteği sembolize ettiği gibi, güçlü aşk ve evlilik bağını da ifade eder.

Küpe: Anadolu folklorunun klasik motiflerinden küpe, kilimlerde dokumacının evlilik isteğini ifade etmektedir. Küpe, Anadolu’da yaygın bir evlilik hediyesi olduğundan, motif olarak evliliği sembolize eder.

Saç Örgüsü ve Tarak: Kilimi dokuyan bekar genç kızlar, evlenmek istediklerini tarak ya da saç örgüsü motifleri kullanarak anlatır.

‘Kilim kalbin aynasıdır. Gönlün sesidir. Her Nakışı bir duygunun ifadesidir.

Bir Dışavurum Aracı Olarak Kilim

Kilimler, dokuyanın dünyasını yansıtır. Onun mutluluğu, onun heyecanları, onun sevgisi, istekleri, arzuları:

İnsan motifleri: Anadolu kilim motifleri için de insan çok sık kullanılır. Ve genellikle insan motifi ‘çocuk’ olarak kullanılır. Kilimlerde işlenen ‘çocuk’ motifleri genellikle çocuk isteği, çocuk özlemi gibi duygu ve düşünceleri yansıtmaktadır.

Nazar-Göz Motifleri: Tipik bir Anadolu inancı olarak nazar ve nazarlık kavramları kilim motiflerinde kendini yer yer hissettirir. ‘Göz’ motifi kilimlerde yaygın kullanılmaktadır.

Elibelinde: Kilimlerde çok sık kullanılan bu motifle, kilimi dokuyan kadın ‘bir erkek çocuk dünyaya getirdiği için mutlu olduğunu’ ifade eder.

Kuş: Kilimlerde kuş motifi, hayata olan sevginin bir anlatımıdır. Olumlu duyguları ifade eder ve genellikle kuş motifi, dokuyanın mutluluk ya da sevgi gibi olumlu duygularını yansıtır.

Hayat ağacı: Çok kullanılan, klasik motifler arasında yer alan hayat ağacı, ölümsüzlüğü sembolize eder.

Ejderha: Kilimlerde mitolojik simgeler, en çok ejderha olarak görülür. Ejderha, gücü ile özdeşleşmiş bir mitolojik yaratıktır. Dolayısıyla Ejderhanın, korunma ya da koruma isteğinin, güvenlik arzusunun, güç ve kuvvetin bir simgesi olduğu düşünülebilir.

Yılan: Tehlikeli ve kendini savunan bir hayvan olarak yılan, motiflerde gücü, korunmayı, korunma arzusunu temsil eder.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir