Halı Lekesi Nasıl Çıkarılır ?

Halı Lekesi Nasıl Çıkarılır?  Halıdaki Lekeler ve Çözümleri ? Günlük kullanım sırasında ne kadar sakınılsa da yine önüne geçilemeyen olaylar olur. En çok çay veya kahve dökülür mesela halıya. Bunlar sıcak içecek olduklarından halı üzerinde bıraktığı leke halının liflerine kadar işleyebilir. Bir de şeker varsa bu içeceklerde, lekenin kalıcı olma ihtimali daha yüksektir. Çaydaki tanen maddesi de halı üzerinde kalıcı etki yapabilir.

Evdeki boya işleri sırasında halıya düşen boya eğer henüz kuru değilse kolay çıkarılabilir ama kurumuş boyanın çıkarılması ihtimali çok düşüktür. Eğer halıya dökülen boya kırmızı ise, bunun çıkarılma ihtimali imkansıza yakındır.

Halı Lekesi Nasıl Çıkarılır ?

Bunun gibi kırmızı şarap dökülen bir halı hemen ve uygun bir şekilde temizlenmezse, şarap lekesi de halıya kalıcı olarak yerleşebilir.

Halıya meşrubat, çay, kahve, salça döküldüğünde de daha yaşken temizlenirse pek leke bırakmaz ama kurumuşsa meşrubatın içindeki maddelere göre lekenin çıkarılması sorun olabilir.

Halı çeşitli nedenlerle sararmış olabilir. Çok özel yöntemlerle halıdaki sararmış bölgeye müdahale edilebilir ama çoğu zaman yapacak bir şey yoktur. Görüldüğü gibi birçok şekilde halıda lekeler meydana gelebilir.

Halı Lekeleri Nasıl Çıkar ?

Halının başına bir iş geldiğinde, genel olarak yapılabilecek basit müdahalelerle, lekelerden, daha büyük bir dert açmadan kurtulmak mümkündür.

Örneğin sıvı lekeleri vakit geçirmeden bir kağıt havlu ile kurutmak iyi bir çözümdür.
Lekelere hemen müdahale etmek de önemlidir. Etkili leke çıkarma yöntemleri hemen uygulanacak olursa, lekeler daha kolay çıkar.

Lekeyi temizlemeye çalışırken, halının liflerine, dokusuna veya rengine zarar vermemek için fazla ovulmamalıdır.
Lekeyi çıkarmaya çalışırken sıcak su kullanmamalıdır. Lekeye hiçbir şekilde sıcak da uygulanmamalıdır. Çünkü sıcaklık, lekenin sabitleşmesine neden olur ve çıkarılmasını imkansız hale getirebilir.

Çoğu kişinin bildiği bir yöntem olan lekeyi çamaşır suyu ile çıkarmak ise halılarda kesinlikte kullanılmamalıdır.
Bir leke çıkarıcı ürün kullanılacaksa, mutlaka kullanım koşulları iyi okunmalıdır.

Ama işin doğrusu, lekenin kalıcı olmasına fırsat vermeden halıyı profesyonel bir temizleme firmasına götürmektir.

Halı Lekesi Çıkarmak İçin Kullanılan Maddeler?

Hızlı müdahale, soda, karbonat, limon suyu , sirke, maden suyu ürünler halı lekesi çıkarmada kullanılır.

Halı Lekesi Nasıl Çıkarılır ?
Halı Lekesi Nasıl Çıkarılır ?

Halı Temizleme Yöntemleri

Halı temizlemenin 2 yöntemi bulunmaktadır. Birinci yöntem, halıda bir kirlenme veya leke olduğunda buna ilk müdahaleyi evde yapmaktır. Eğer doğru bir uygulama yapılırsa leke temizlenebilir ve sonrasında tekrar bir sıkıntı yaşanmaz. Ama evde yapılan müdahaleye rağmen halıdaki kir veya leke çıkarılmamışsa ya da zamanında müdahale edilmediği için leke halının dokularına yerleşip kalıcı bir hal almışsa, bu durumda ikinci yöntem tercih edilmelidir. Bu da halıyı profesyonel bir halı temizleme firmasına götürmek olacaktır.

Halı temizlik firmaları, kullandıkları çok güçlü sistemler ve şampuanlar sayesinde, büyük bir ihtimalle, halıyı ilk günkü canlılığına kavuşturacaklardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir