Halı Kurutma Makineleri

Halı Kurutma Makineleri (carpet drying machine). Halı temizleme işlemleri sırasında en önemli nokta halının kurutulmasıdır. Yıkama sonrası halı üzerindeki ıslaklığın ve nemin, hemen ve etkili bir şekilde alınması çok önemlidir. Aksi halde bu noktalarda çok hızla bakteri üremeye başlayacaktır. Bu da halının çürümesine davetiye çıkarmaktır. Bu yüzden de halı yıkama firmalarının en önemli makinelerinden biri halı kurutma makineleridir.

Halı kurutma işinin sağlıklı olabilmesi için geniş alanlara ihtiyaç vardır. Ancak her zaman geniş alan bulmak mümkün değildir. Aynı zamanda bu, maliyeti arttıran bir durumdur. Halı kurutma makinelerinin kullanılması, hem halı kurutma işini dar alanda yapma imkanı vermekte, hem de yıkama sonrası halı kurutma işlemini hızlandırmış olmaktadır. Yıkanmış halılar bu şekilde neredeyse 8-12 saat arasında kurutulmuş olmaktadır.

Halıların zamanında kurumuyor olmasının çeşitli nedenleri olabilir. Halı kurutma alanının izolasyonu doğru yapılmamıştır. Ya da odadan kolayca ısı kaçıyordur. Veya santrifüj makinesinde sıkılan halının üzerinde normalden fazla su kalıyordur. Belki de kaliteli bir sıkma makinesi kullanılmıyordur. Bu sayılan noktalar bir kurutma odasının özelliklerini de ortaya koymaktadır.

Halı kurutma makinesi, izole edilmiş kurutma odası içinde uygun bir bölüme yerleştirilmelidir. Kurutma odasının ideal ölçüleri, eni 5 metre boyu ise 7 metre olmalıdır. Hacmi ise 100 metre küpten fazla olmamalıdır. Bundan büyük ise ikinci bir kurutma makinesi gerekecektir. Ya da daha yüksek kapasiteli bir halı kurutma makinesi.

Halı Kurutma Makineleri

Odanın iki yanında harici fanlar bulunmalıdır. Oda içinde kurutma işlemi için belirlenen sıcaklık değeri gereğinden fazla yükselirse bu harici fanlar devreye girer. Oda sıcaklığının belirlenen sıcaklıkta kalması için harici fanlar çalışır. Kurutma makinesi gerek duyduğunda fanları otomatik çalıştırır. Kurutma odası içindeki sıcaklık normale döndüğünde makine fanların çalışmasını otomatik olarak durdurur. Harici fanlar, kurutma işlemini en kısa sürede tamamlamak ve makineden en yüksek verimi almak için gereklidir.

Eğer halı kurutma makinesi çalışırken kurutma odasının sıcaklığı yetersiz kalıyorsa, bu durum odanın ısı kaybetmesi yüzündendir. İyi izole edilmeyen duvar, tavan veya taban bölümleri, oda içindeki ısıyı emer ve oda sıcaklığını kaçırır. Bu arada odanın hiçbir yerden hava almaması gerekir.

Halı Kurutma Makineleri
Halı Kurutma Makineleri

Halı yıkama firmaları için önemli olan, yıkanan halıların kısa sürede ve en düşük maliyetle kurutulmasıdır. Özellikle kış aylarında halıların kurutulması çok zaman alır. Halı kurutma makinelerinin, halılarda sertleşme olmadan, saçakları sarartmadan ve güvenle kurutması gerekir.

Halı kurutma makineleri, kurutma odasının hacimlerine göre, çeşitli özelliklerde üretilmektedir. Ama hepsi de tam izole edilmiş kurutma odalarında verimli çalışmaktadır. Halı kurutma makinelerini üreten firmalar, halı yıkama firmalarından gelen talepleri göz önüne alarak Ar-Ge çalışmaları yapmakta ve ürün tasarlamaktadırlar. Halı kurutma makinelerinin hemen hepsinde de ısı kontrolü, nem kontrolü, zaman kontrolü ve kapasite kontrolü özellikleri vardır.

Halı Yıkama Kurutma ,Toz Alma , Sıkma Makinelerinin ve sistemlerinin Tanıtımını Yapmak veya sıfır 2.el satış yapmak için tanıtım yazısı gönderin siteye ekleyelim..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir