Astım Hastaları Halı Yıkama ve Halı Seçimi

Astım Hastaları Halı Yıkama ve Halı Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?  Halı deyip geçmeyiniz. Astımı olan ve alerjik hastalıkları bulunan bir çok insan var. Evdeki halı, tozlar, akarlar ve çeşitli solunun yolu problemi çıkarabiliyorlar.  Özel Kaliteli ve hijyenik halılar satın alınmalı ve halı yıkarken buna uygun kimyasal şampuanlar kullanılmalıdır.

Alerjinizin neye olduğunu testler ile belirleyiniz. Bu alerjik maddeye göre  halı seçimi yapmalısınız.

Halı yıkama firmasına neye alerjiniz olduğunu belirtin. Firma bu yönde halıları kimyasal değil bitkisel şampuan ile yıkayacaktır.

Astım hastası hangi halıyı kullanmalı ?

Tüylü sentetik halı kullanmayınız

Kaldırılamıyorsa kısa tüylü sentetik halı veya kilim kullanılmalıdır. Yün halı kullanılmamalıdır. Evde duvardan duvara halı bulunmamalıdır.

Astım Hastaları Halı Yıkama ve Halı Seçimi
Astım Hastaları Halı Yıkama ve Halı Seçimi

Astım Hastaları İçin Halı Önerileri

Astım hastası bulunan hanelerde genellikle halıların kaldırılıp parke, ahşap ya da PVC yer kaplamalarının yeterli olduğu öne sürülür. Lakin astım taşıyıcı bakterilerin, halıların bulunmadığı evlerde daha kolay dolaşıma girdiği bilinmektedir. Genellikle antialerjik halılar bu bakterileri içerisinde tutarak havaya karışmasının ve solunmasının önüne geçer. Bu yüzde ev akarlarına karşı alerjisi olanlar, evden halıyı kaldırmak yerine antialerjik halı modelleri tercih etmelidir.

Antibakteriyel Halı Modelleri

Antibakteriyel halılar mikroorganizma oluşumunu engelleyen akrilik emilim kaynaklı kimyasalların, üretimden sonra halı yüzeyine enjekte edilmesi ya da püskürtmesi ile elde edilir. Bu yöntem kalıcı olarak ev akarları ve alerji yapıcı bakterilerin halınızdan uzak tutulmasını sağlar. Yaşam alanı bulamayan bakteriler evi havalandırdığınızda evden uzaklaşacaktır.

KOAH Astım Hastaları Halı Yıkama ve Halı Seçimi

Antialerjik Halı Modelleri

Antibakteriyel olarak bilinen halı modelleri ev tozunu evinizde barındırmaz. Halı tüylerinin arasına kaçan ev akarları, üzerine bastığınız anda halıdan fırlayarak bronşlarınızı tıkayabilir. Fakat antialerjik halı modelleri bu ev tozlarının halınızın içinde tutulmasının önüne geçer ve havalandırılan alandan rahatlıkla ayrılmasını sağlar.

Astım Olmamak İçin Yapılması Gerekenler

Astım genellikle soğuk hava  ile birlikte tetiklenir. Bu yüzden evdeki halıları kaldırdığınızda çocuğunuzun ayaklarının üşümesi ve dolaylı olarak üşütmesi doğaldır. Astımın tetikleyicisi olan soğuğu engellemek için de halı kullanılmalıdır.

Dünya üzerinde 2019 verilerine göre 600 milyon astım hastası bulunuyordu. Hava kirliliğinin, parfüm kullanma ve sigara içme oranının artmasıyla bu sayının 2020 yılında 700 milyonu geçtiği düşünülüyor. Genetik olarak astım olmaya uygun değilseniz, bebeğinizin de astım olmaması için birkaç fedakarlık yapmalısınız. Bunların başında astıma neden olan ev tozuna evinizde barınma imkanı vermemelisiniz. Burada antialerjik halı modelleri size gerekli koşulları sağlamanız için yardımcı olacaktır.

Aynı şekilde nevresim takımı seçerken yün ve tüyden olanları tercih etmemelisiniz. Evinizi sık sık 10 dk havalandırın, güvenlikle ilgili bir problemini yoksa evden çıkarken camları açıp gidiniz. Toz torbası değil, su haznesi bulunan elektrik süpürgelerini tercih edin. Bu şekilde her bir toz tanesinden mümkün olduğunca uzak durabilirsiniz. Bunların yanında mutlaka uzman doktor ile işbirliği yapılmalıdır.  Astım ilaçlarını kullanmaya devam ediniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir