Antika Halı Nedir ? Antika Halılar Nasıl Yıkanır ?

Halı, yüzyıllardır rahat ve sıcak bir zemin ihtiyacını karşılamak amacıyla kullanılan bir eşya olmuştur. Tarihte kullanılan en eski halılar, hayvan postları ve bitkilerle olmakla beraber zaman içinde halılar üzerine renk ve desen işlenmiştir. Çok eski halılara antika halı denilmektedir.

Çinli araştırmacılara göre tarihte ilk dokuma halı modelleri Orta Asya Türkleri tarafından yapılmıştır. Bugün Dünya’da Türk halısı veya Osmanlı halısı halen en çok  aranan halı türleri arasındadır. Avrupa da ünlü halı markaları Türk halısı modelleri satmaktadır.

Bir halının antika olması ve  halı kategorisinde değerlendirebilmemiz için 1920’ li yıllarından önce yapılmış olması gerekmektedir. Ancak sadece 1920’ li yıllarda yapılan bir halı olması yeterli midir? derseniz; tamamen yeterli bir kıstas değildir. Bir halının antika eski halı kategorisinde yer alıp aynı zamanda da değerli olabilmesi için kimyasal boyalar kullanılmadan, el dokuması tekniği ile, farklı malzemeler kullanılarak ve özel motifler ile işlenerek yapılmış olması da bir o kadar önemlidir. Bu sebepledir ki; daha çok 1860- 1870 yılları arasında üretilmiş halılar daha çok antika halı olarak değerlendirilmektedir. İstanbul da bir çok yerde satışı yapılmaktadır.

Ülkemizde ve dünyada oldukça fazla meraklısı olan ve bu meraklılarının yüksek bütçeler ayırarak satın aldıkları antika eski halıların yıkanması ve temizliği nasıl olmalıdır? Antika halıların diğer halı yıkama yöntemlerinden farklı olarak yıkanması net bir gerçektir. Eğer antika halılarınızı daha uzun süreler görselliğinin bozulmadan muhafaza etmek istiyorsanız; sık sık bakımını yapmanızın yanında yıkanma esnasında itinalı olmanız ve profesyonel bir şekilde yıkatmanız gerekir. İşinin ehli halı yıkama firmaları antika eski halıları diğer halılardan farklı yöntemler ile yıkarlar.

Antika Halı Nasıl Yıkanır ve Yıkanmalıdır ?

Sulu sistem ile direkt yıkanan halıların yıpranması çok daha hızlı bir hal almasına sebep olacaktır. Bunun yerine, steam vakum adı verilen, güçlü vakum makinesi kullanılarak en düşük seviyede vakumlanarak temizleme işleminin yapılması en doğru yöntemdir. Bunun yanında antika eski halıların ıslak olarak bırakılması üzerinde oluşabilecek lekeler, el dokuması özelliğinde yıpranmalar gibi olumsuz sonuçlarla karşılaşılmasına sebep olabilir.

Antika Halı Nedir ?
Antika Halı Nedir ?

Kısacası, görselliği ve değerli özellikleri olması ile cezbeden antika eski halılara diğer halılardan fazla bütçeler ayırarak sahip oluyorsak; muhafaza ederken bakım ve temizlik sürecinde yıkanmasına da gereken özeni göstermemiz gerekmektedir. Böylece antika halılar, görselliğinden ve değerinden hiç bir şey kaybetmeden hatta daha da değerlenerek uzun yıllar muhafaza edilebilir. Turistlerin Türkiye de tahtakale ve beyazıtta en çok sattığı ürünlerdir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir